Segítség, lopják a szövegeimet! Hogyan védheted meg értékes tartalmaidat? A honlap tartalom védelme
A minap egy telefonbeszélgetés során olyan hírt hallottam, ami széles mosolyt csalt az arcomra. Ügyfelünk arról panaszkodott, hogy szövegeit másolja a konkurrencia! Azokról a szövegekről van szó, amelyek nálunk születtek. Félreértés ne essék, nem azon mosolyogtam elégedetten, mert lopják a szövegeket, ez csúnya dolog… – Hanem azon, hogy lám olyan jók, hogy a versenytársak ellopják őket. – Könnyebb ellopni, mint fizetni értük! – kesergett a telefonáló, s teljesen igaza van.
Vajon hogyan lehet megvédeni tartalmaidat, amelyek pont arra valók, hogy meggyőzzék leendő ügyfeleidet? A jól megírt üzenetek, címsorok és posztok olyan előnyt kovácsolnak, ami jól érezhető! Mit tégy, hogy elvedd a kedvét a plagizálóknak? Olvasd el részletesen!
Az infó szabad áramlása és annak gátja
Az internet alapvetése az információk megosztása. Ezzel részben ellentétes a szerzői jog, amely ugyanakkor nyilván akadályt szeretne emelni az információk parttalan megosztásának. A különböző blogokban, weboldalakon megjelenő egyéni írások is jogi védelemben részesülnek, azok szerzőit is megilletik különböző szerzői jogok, különösen a többszörözés és terjesztés joga.
Hiszen senki nem látja szívesen, ha korábbi cikkeinek, blogbejegyzéseinek szövegeit más weboldalakon lehet olvasni, pláne ha az adott weboldal egy versenytársé. Azaz nyilvánvaló lenyúlás történt, az adott versenytárs más tartalmaival, olvasd más tollával ékeskedik!
Ha egy weboldal gazdája részben vagy egészben újra leközöl egy más oldalról számazó tartalmat, ahhoz nyilván engedélyt kellene kérnie a szerzőtől. Így normális, így korrekt, ráadásul az információk, tartalmak nyilvánossághoz való közvetítése, többszörözése, terjesztése engedélyköteles. Márpedig ebben az esetben erősen gyanús, hogy ez történik.
De mit tehetsz, hogy elvedd a plagizálók kedvét?
Talán megnehezíted a dolgukat! Technikailag.
Ha nem fontolsz meg jogi lépéseket, akkor is körülményessé teheted a honlap tartalom lenyúlását azzal, hogy a honlapon letiltod a kijelölöm/lemásolom funkciót, (copy/paste). Ez nyilvánvalóan nem nyújt teljes védelmet, mert a tartalom kiolvasható a honlap forráskódjából. Legfeljebb körülményessé teszi a bekezdések lemásolását. Aztán pedig lehet találni olyan megoldásokat, amelyek kiemelik a szövegeket a honlapról. Elég, ha csak beírod a keresőbe: webpage text grab.
A honlap tartalom jogi védelme
Ebben az esetben nem szükséges technikai varázslatokkal vesződni…!
Bár a weboldalak tartalmát a szerzői jog automatikusan védi, inkább a bizonyítás a nehézkes. Hiszen be kell bizonyítani, hogy az adott honlap tartalom egy bizonyos időpontban már létezett a szerző webhelyén. Lehetséges az adott tartalmat önkéntes műnyilvántartásba venni, amely hitelesen tanúsítja ezt. Szó szerint perdöntő lehet adott esetben.
Miután önkéntes műnyilvántartásba vetted tartalmadat, akár kiírhatod a weboldal jogi formulái között, hogy a tartalom önkéntes átvétele, másolása pénzbe kerül, akár szavanként mennyibe.
Ha megtetted ezeket a lépéseket, egy ügyvéd elintézi a többit, elcsatároz a bűnösökkel. Ha még akad valaki, aki merészel egyetlen mondatot is levenni a honlapodról.
Akár marketinges fordulatot is beépíthetsz!
Akár előnyt is kovácsolhatsz abból, ha másolják szövegeidet. Írd ki, hogy vigyázat, hamisítanak bennünket! Bármi hasonlót is olvasol máshol, az igazi, a leghasznosabb infót nálunk szerezheted meg!
Egyik KKV partnerünk havi 40 milliós árbevételnek örvendhet a következetes marketingmunka eredményeként. Sok éve dolgozunk együtt, miközben hétről hétre adaptáljuk az új ötleteket, és a változó körülményekhez idomítjuk a céges kommunikációt.
40 millió havonta! Lehet ennyivel több, csak mert jó az online kommunikáció?
Igen, partnerünk példája bizonyítja! Vajon hogyan áll össze ez a stratégia?